Historia tytoniu, ręcznie zwijanych papierosów i bibułek

list W : Roll Your Own (RYO) Data:

Historia tytoniu sięga około 6000 roku pne kiedy to zaczął on rosnąć w Ameryce. Kilka tysięcy lat później rdzenni Amerykanie zaczęli używać tytoniu na różne sposoby począwszy od palenia go w dużych cygarach skręconych z liści bananowca lub kukurydzianych czy też kamiennych lub glinianych fajkach, poprzez żucie czy wciąganie jego dymu lub sproszkowanego tytoniu, po picie w postaci naparu. Istnieje malowidło stworzone przez starożytnych Majów sprzed około 1400 lat, na którym widnieje postać Maja, który pali liście tytoniu zwinięte w rolkę i zawiązane sznurkiem. Określenie "cygaro", ang. cigar - cygaro, cigarette – papieros, najprawdopodobniej pochodzi z języka Majów od słowa "sik'ar", oznaczającego palenie tytoniu.

Tytoń stał się bardzo powszechny w obu Amerykach. Cała kultura i mitologia wokół użytkowania tej rośliny została wytworzona przez ludy Ameryki Łacińskiej. Uważano, że posiada boskie przymioty i jest darem od bogów. Indianie uważali, że tytoń ma właściwości oczyszczające i uzdrawiające oraz że łączy z duchami przodków. Każde plemię posiadało dwie fajki – fajkę, którą palono na znak wojny a także fajkę pokoju.
Wiele zwyczajów przetrwało i było kultywowane przez białych mieszkańców Ameryki, tak jak na przykład żucie tytoniu, które to było najbardziej powszechnym sposobem używania tytoniu wśród Jankesów aż do XX wieku. Obyczaj ten szczególnie długo przetrwał w środowisku… bejsbolistów.

Tytoń w Europie

Europa zawdzięcza odkrycie tytoniu Krzysztofowi Kolumbowi. Kolumb został poczęstowany i obdarowany suszonymi liśćmi przez Indian Arawaków w 1492 roku kiedy to wylądował ze swoimi marynarzami na wówczas nieodkrytym dotąd lądzie, dziś znanym jako Karaiby.
Jeden marynarz z jego załogi, Rodrigo de Jerez, został poczęstowany i nauczony palenia tytoniu przez tubylców podczas wizyty na Kubie. De Jerez przejął ten zwyczaj i kontynuował po powrocie do Europy. Gdy jego sąsiedzi zobaczyli go palącego tytoń byli tak przerażeni widokiem dymu wydobywającego się z jego ust i nosa, że powiadomili miejscową Inkwizycję. De Jerez został osadzony w więzieniu na 7 lat. A mówi się, że palacze mają ciężko w dzisiejszych czasach!!! :) Do czasu, gdy wreszcie Rodrigo de Jerez został zwolniony, palenie stało się bardzo popularne w Hiszpanii.

Początki ręcznie zwijanych papierosów

Spośród wielu możliwych sposobów używania tytoniu, w Europie tytoń postanowiono jednak palić. W ówczesnym czasie rozpowszechnione było palenie tytoniu za pomocą luźno zwijanych, otwartych na końcach rulonach przypominających cygara z wielowarstwowymi owijkami sklejonymi na końcach za pomocą śliny. Z biegiem czasu nastąpił postęp w rolowaniu i paleniu cygar i tak na przykład udoskonalony jeden ze stylów rolowania cygar zyskał zaokrągloną gładką końcówkę. Dzięki tej "bluntowej" końcówce nowy styl został nazwany Bluntem.
Z kolei papierosy początkowo robiono z wydrążonych lasek z trzciny, które nabijano liśćmi tytoniu lub zwijano kawałki liści tytoniowych i owijano w kukurydziane łuski lub inne warzywne "opakowania".
Narodziny nowocześnie rolowanych papierosów miały miejsce w 1614 roku w Sewilli. Król Filip III zarządził, aby cały tytoń uprawiany w Hiszpanii trafiał do Sewilli, po to by móc kontrolować ceny i zapobiegać nadpodaży. Dzięki temu Sewilla stała się światowym ośrodkiem produkcji cygar. Uliczni żebracy zbierali resztki zużytych cygar, odzyskiwali z nich tytoń i ponownie skręcali zawijając go w gazety. Z uwagi na niedobór tytoniu i chęć cieszenia się jego każdą ilością, palacze zaczęli zatrzymywać dym w płucach (robić głęboki wdech). Ten sposób stał się popularny pośród klasy robotniczej, aż praktyka ta stała się powszechna. Tak narodził się nowoczesny, ręcznie zwijany papieros.

Narodziny bibułek do skręcania papierosów

Oczywiście palenie skrętów zawiniętych w gazetę miało negatywne konsekwencje, zwłaszcza skręconych z gazet zadrukowanych tuszami na bazie ołowiu. Hiszpańscy kupcy zaczęli oferować w tym celu zwykły niezadrukowany papier. Pierwszy papier zaprojektowany specjalnie do zwijania papierosów został wyprodukowany w fabryce w Alcoy, która produkowała specjalistyczne papiery do pakowania. Z biegiem lat papier ten ulepszono i otwarto dodatkową fabrykę w Alcoy oraz kolejne fabryki produkujące bibułki w pobliżu Barcelony, we Francji, w Wielkiej Brytanii, aż w końcu powstało ich wiele w całej Europie. Jedna z fabryk w Alcoy funkcjonuje i produkuje do dziś wiele popularnych bibułek, a procesy technologiczne sięgają początków tej fabryki. Niektórzy rzemieślnicy pracujący w tej fabryce produkowali bibułki od pokoleń! Powstają tam takie marki, jak RAW, Elements czy Juicy Jay’s. Znajdziesz je również w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy!
Palenie stało się najpowszechniejszym nałogiem wśród Europejczyków wszystkich klas i płci. Obecnie tytoń jest palony przez miliony ludzi na całym świecie pod rozmaitymi postaciami takimi jak papierosy, cygara i tytoń palony w fajkach czy też wracający do łask tytoń palony we własnoręcznie zrobionych skrętach. W ostatnim czasie pojawiły się najnowsze trendy takie jak elektroniczne papierosy czy też ostatnio bardzo popularne waporyzery, które są zdrowszą alternatywą.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopd Grudzień